Cristiano Ronaldo arriti një tjetër moment historik  në karrierën e tij të shkëlqyer pasi shënoi dy herë në ndeshjen e fundit të Al-Nassr në Ligën Pro Saudite (SPL).

Fenomeni portugez goditi në të dyja anët e pjesës së parë për të gdhendur emrin e tij në librat e historisë së ligës saudite, duke thyer rekordin për më shumë gola të shënuar në një sezon të vetëm në ligë.

Ronaldo shënoi në pjesën e parë dhe përsëri në minutën e 69-të me një goditje me kokë, teksa Al Nassr mposhti Al Ittihad 4-2 në shtëpi të hënën.

Sulmuesi maroken Abderrazak Hamdallah, i cili mundi Cristiano në çmimin e golashënuesit më të mirë sezonin e kaluar, vendosi rekordin e mëparshëm për më shumë gola në një sezon të vetëm me 34 në sezonin 2018–19.

Por ish ylli i Manchester United, Real Madrid dhe Juventus u sigurua që ai të korrigjohej për humbjen e çmimit të Mbretit të Golit këtë sezon, duke thyer gjithashtu rekordin me golat e tij të 34-të dhe të 35-të të sezonit.

Pasi theu rekordin për më shumë gola të shënuar në një sezon të vetëm në vendin e Gjirit, 39-vjeçari hyri në llogarinë e tij zyrtare X për të shkruar për arritjen e radhës.

Cristiano Ronaldo thyen dy rekorde historike / shkruan Gazeta Online Reporteri.net.